Alpha Thread AT-HSQ50-700 Power Drive Hand Held Threading Machine
This power drive pipe threader has a pipe capacity of 1/8 inch to 2 inch NB (6 mm to 50 mm NB) and a bolt capacity of 1/4 inch to 1 inch (8 mm to 25 mm) when using a 00-RD die head. The SDT-41935 is made of cast aluminum and has a 1/2 HP, 26-30 RPM, 110/115 V, reversible motor.
Specifications:
  • Designed to fit Alpha-Thread and RIDGID® 12-R die heads.
  • Can be used with RIDGID® 00-R, 00-RB, and 11-R die heads with adapter.
  • Suitable for use with Ridgid 258 range cutting tool.
  • Motor: 1/2 HP, 26-30 RPM, 115 V
  • Motor: Universal, 1500W
  • No Load Speed: 32 RPM
  • Pipe Capacity: 1/-8 inch to 2 inch (6 mm to 50 mm) 4″ when used with Ridgid type 141 gearded thread adapter.
  • Bolt Capacity: 1/4 inch to 1 inch (8 mm to 25 mm)